Wsparcie rehabilitacyjne
Drodzy Rodzice, Opiekunowie Naszych Podopiecznych,
Jak wiecie, rehabilitacja stanowi nieodzowny element leczenia i usprawniania pacjentów z chorobami przewlekłymi. Zwłaszcza najmłodsi pacjenci wymagają szczególnej uwagi i podjęcia działań terapeutycznych, które zminimalizują skutki przebiegu choroby onkologicznej i jej powikłań. Objęcie cyklem terapeutyczym jest poprzedzone szczegółowym badaniem podmiotowym i przedmiotowym, mającym na celu jak najbardziej precyzyjne wyznaczenie celów terapeutycznych oraz zaplanowaniu przebiegu rehabilitacji indywidualnie dobranej dla każdego pacjenta.
Fizjoterapia ma stanowić odpowiedź na następstwa leczenia chorób nowotworowych, które niejednokrotnie są przyczyną zaburzeń czynności poszczególnych układów organizmu. W wyniku leczenia często dochodzi do zmniejszenia ogólnej aktywności ruchowej oraz osłabienia struktur mięśniowych, których siła i sprawność stanowią nieodzowny element w funkcjonalnej niezależności pacjenta. Leczenie prowadzone bywa również w okolicy stawów, które w wyniku unieruchomienia tracą swoją funkcję i zakresy ruchu, tym samym wpływając na zaburzenia ogólnej motoryki układu ruchu oraz pojawienie się przeciążeń i wad postawy.
Proces leczenia nowotworów złośliwych obejmować może naruszenie struktur węzłów chłonnych oraz naczyń limfatycznych, czego następstwem są pojawiające się obrzęki chłonne. W wyniku ingerencji chirurgicznej wielokrotnie dochodzi do pojawienia się blizn i bliznowców, które wymagają metodycznego opracowania terapeutycznego, tak by wykluczyć możliwość pojawienia się ich wtórnych skutków, takich jak ograniczenie ruchomości, skoliozy funkcjonalne czy głębokie zrosty dające szerokie dolegliwości bólowe. Problem dotyczy również układu oddechowego, w tym upośledzenie czynności płuc oraz pojawiające się duszności oraz zmniejszenie wydolności krążeniowo-oddechowej. Te, oraz inne powikłania stanowią pole działań fizjoterapeutycznych mających na celu poprawę jakości oraz funkcjonowania naszych Pacjentów.
W zależności od wieku oraz indywidualnych potrzeb pacjentów stosujemy odpowiednie metody terapeutyczne, takie jak: NDT Bobath, Neuromobilizacje, Torowanie nerwowo-mięśniowe PNF, Terapia Wady Postawy czy Terapia Manualna. Dzięki szerokiemu wachlarzowi narzędzi terapetycznych każdy Podopieczny Fundacji Pomocy Dzieci z Chorobami Nowotworowymi zostaje objęty holistyczną fizjoterapią dostosowaną do etapu leczenia oraz potrzeb pacjenta.
Wsparcie skierowane jest do pacjentów Oddziału III, V oraz Poradni Onkologicznej Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera UM w Poznaniu i realizowane jest:
- Na oddziale III i V – zajęcia warsztatowe i konsultacje indywidualne,
- W gabinecie, który znajduje się w hostelu na terenie szpitala
- SOMA MEDICA Centrum Fizjoterapii - Ul. Szkolna 7, Suchy Las - tel: 505 988 502
Dodano 2018-07-26 17:13:29
Zaktualizowano 2021-10-18 13:06:02