Wsparcie dietetyczne
Rodzice, opiekunowie
Odpowiednia dieta, odżywianie dziecka w trakcie choroby nowotworowej jest niezwykle istotnym elementem terapii przeciwnowotworowej, bez względu na to, czy jest to etap aktywnego leczenia, rekonwalescencji lub profilaktyki po zakończonym leczeniu.
Pacjenci podczas leczenia onkologicznego powinni otrzymywać posiłki, które dostarczą odpowiednią ilość związków odżywczych, które są potrzebne do pokrycia potrzeb organizmu. Bardzo istotne jest także to, aby dostosować posiłki dla dzieci i młodzieży do objawów jakie towarzyszą chorobie nowotworowej oraz skutków ubocznych leczenia występujących u danego pacjenta. Układając dietę należy także zwracać uwagę na konsystencję i teksturę posiłku, na jego objętość i częstotliwość podawania. Bardzo często dzieciom w trakcie choroby i leczenia towarzyszą nudności, wymioty, biegunki, zaparcia, zmiana odczuwania smaków, jadłowstręt. Objawy mogą się zmieniać w zależności od etapu choroby czy leczenia
Choroba onkologiczna ma charakter przewlekły a więc dobra, optymalna dieta to taka dieta, która:
- pomaga uzyskać i utrzymać optymalną masę ciała,
- koryguje lub/i uzupełnia niedobory składników odżywczych,
- minimalizuje skutki uboczne terapii onkologicznej,
- stymuluje układ odpornościowy pacjenta.
Właściwa dieta dziecka w trakcie choroby nowotworowej musi być stosowana nie tylko podczas pobytu w szpitalu, dotyczy to także pobytu dziecka w domu. Wiąże się to często, ze zmianą sposobu odżywiania całej rodziny, dopasowania wymagań diety dziecka do nawyków żywieniowych rodziny, rodzeństwa. Stanowi to wielokrotnie duże wyzwanie dla mamy, babci, które zazwyczaj zajmują się przygotowywaniem posiłków.
Aby pomóc Państwu w dopasowaniu diety do potrzeb dziecka, ale tak naprawdę do potrzeb całej rodziny zapraszamy do skorzystania z pomocy dietetyka.
Wsparcie skierowane jest do pacjentów Oddziału III, V i XV oraz Poradni Onkologicznej Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera UM w Poznaniu i realizowane jest:
- Na oddziale III i V – zajęcia warsztatowe i konsultacje indywidualne,
- W gabinecie, który znajduje się w hostelu na terenie szpitala
Zgłoszenia przyjmowane są:
- bezpośrednio przez dietetyka,
- e-mail: wsparcie@fundacjapomocydzieciom.com.pl
- telefonicznie: 601 937 116 lub 605 870 844 - od poniedziałku do piątku, w godz. od 9:00 do 15:00
Dodano 2018-08-08 13:16:09
Zaktualizowano 2021-11-04 12:30:31